Abant Gölü Hakkında

İletişim

Adres

Abant Yolu 16. Km Dereceören Köyü Çayırbıçkı Mevkii / BOLU

Çalışma Saatlerimiz

08:00 - 21:00
Pazartesi - Pazar

Abant Gölü Hakkında

Bolu’nun kuzey batı yakasında yer alan Abant Dağları içerisindeki bu göl ismini de bu dağlardan almış durumda ve doğal bir heyelan gölü olma özelliğine sahip.

Abant Gölü Hakkında

Dağların arasında ve deniz seviyesinden yaklaşık 1300 metre yükseklikte yer alan Abant Gölü’nün kapladığı alan ise 1250 dönüm civarında. Başka bir deyişle 1,3 kilometrekare alana yayılmakta. En derin noktası 18 metreye ulaşıyor ve uzunluğu ise yaklaşık 1 kilometreyi buluyor.

Abant Gölü çoğunlukla çevresindeki akarsulardan besleniyor ama yeraltı sularının da azımsanmayacak derecede göle katkısı bulunuyor. Türkiye’de ki ilk alabalık üretme tesisi de Abant Gölü’nde kurulmuş ve hala faaliyetine devam ediyor.

Abant Gölü’nün çevresinde göknar, çam ve kayın ağaçları yer alıyor. Göl yüzeyinde yer alan nilüferler, çevredeki mantarlar, çiçekler ve yabani meyve ağaçları ile de zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Abant Gölü Tabiat Parkı yolu üzeri 16.km de hizmet reren kahvaltı - alabalık - et mangal restaurantımıza hoşgeldiniz. Doğa ile iç içe dere kenarında Abant Serpme Köy Kahvaltısı, Abant Alabalık, Akçaabat Köfte, Kuzu Saç Tava, Kuzu Pirzola, Kuzu Biftek, Kiremitte Alabalık, Kiremitte Köfte, Kiremitte Mantar, Tavuk Izgara, Sucuk Ekmek, Tereyağında ve Izgarada Alabalık, Abant Karışık Izgara'mız ile hizmetinizdeyiz.